Jak dobrać rozmiar ubrania dla niemowlaka

22-12-2020

Jakie są rozmiary ubranek dla niemowląt?

Tabele rozmiarów ubranek niemowlęcych zaczynają się zwykle od 50/56 - rozmiar ten dedykowany jest noworodkom. Niektóre tabele przewidują również rozmiar 44, a nawet 40, które są przeznaczone dla wcześniaków, niemniej jednak niewielu producentów szyje ubranka dla noworodków w tak małym rozmiarze. Rozmiary ubranek dla noworodków zaczynają się więc zwykle od 56 i to ten rozmiar najczęściej kupują rodzice jako pierwszy dla swojego dziecka.

Przeciętnie to właśnie ten rozmiar najlepiej pasuje maluszkom - nawet, jeśli początkowo ubrania w rozmiarze 56 są nieco za duże, już po kilku dniach pasują idealnie, bowiem noworodki naprawdę szybko rosną. Kolejnym rozmiarem jest 62, który zazwyczaj niemowlaki zaczynają nosić po pierwszym miesiącu życia. Kolejne rozmiary ubranek niemowlęcych to 68 (3-6 miesięcy), 74 (6-9 miesięcy), 80 (9-12 miesięcy), 86 (12-18 miesięcy) i 92 (18-24 miesiące). Zakresy miesięczne są oczywiście z góry przyjęte, a konkretne rozmiary ubranek dla niemowlaka jedynie dedykowane poszczególnym okresom. W praktyce jednak dopasowanie ubranka do dziecka zależy od jego wagi i budowy ciała.

Rozmiar rozmiarowi nierówny

Każdy producent szyje ubranka dla niemowląt według nieco innych wymiarów. Dlatego też ten sam numer może być większy lub mniejszy, w zależności od tego, kto go wyprodukował. Najlepiej jest więc dobierać ubranka do swojego dziecka w sposób indywidualny, sugerując się jedynie tabelą rozmiarów. Tutaj jednak pojawia się pewien problem, bowiem samemu jesteśmy w stanie przymierzyć ubrania w sklepie, lecz niemowlak już tego nie zrobi. Dlatego też producenci najczęściej podają na metkach wymiary poszczególnych ubrań. Zamiast więc celować w odpowiednie rozmiary ubranek dla niemowląt, wystarczy zmierzyć dziecko miękką miarką - zarówno jego obwód główki, długość tułowia oraz szerokość klatki piersiowej.

Można z tego uczynić świetną zabawę, przy okazji otrzymując miarę Twojego dziecka. Jeśli jednak nie wykazuje ono chęci współpracy, rozmiary ubranek niemowlęcych można dobrać poprzez pomiar ubranka, które aktualnie pasuje na maluszka. Warto także pamiętać, że niektóre materiały mają tendencję do rozciągania się, podczas gdy inne pozostają stosunkowo sztywne. Dlatego też nie wybierajmy takich ubranek, w których dziecko będzie czuło się niekomfortowo, gdyż będą one dla niego zbyt wąskie. Niektórzy rodzice celowo wybierają ubrania luźniejsze, tak aby dziecko miało w nich pełną swobodę ruchu, co ma niebagatelne znaczenie dla jego rozwoju. Wielu lekarzy i fizjoterapeutów popiera taką praktykę, lecz najlepiej dobrać ubranie do preferencji własnych Twojego dziecka. Pamiętaj, że nienoszone ubranie powinno podlegać - w razie potrzeby - wymianie.