Jak ubrać dziecko latem?

24-08-2021

Dla wielu osób lato jest ulubioną porą roku - w końcu jest wtedy najcieplej, można bez problemu schować do szafy grube okrycia wierzchnie i cieszyć się przyjemnie grzejącym słońcem i zacząć planować wakacyjne wyjazdy. W przypadku garderoby osób dorosłych sprawa wygląda całkiem jasno - zazwyczaj codzienny strój opiera się na krótkich spodenkach i T-shircie, a całość domykają wygodne, lekkie buty np. sandały. Sprawa komplikuje się, jeśli chodzi o ubranie dziecka, tym bardziej niemowlaka. Z tego względu postanowiliśmy przygotować dla was poradnik, w którym znajdziecie odpowiedź na pytanie: jak ubrać dziecko latem i nie tylko. Zapraszamy!

Jak ubrać dziecko na spacer latem?

Kiedy w lipcu i sierpniu na zewnątrz zazwyczaj panują upały, wielu rodziców nie do końca wie, w jaki sposób ubrać swoją pociechę, aby było jej maksymalnie komfortowo. Co więcej, w naszym kraju istnieje dziwna tendencja do “przegrzewania” dzieci, ponieważ wielu rodziców uważa, że maluszkom jest wiecznie zbyt zimno i zakładają im całkowicie zbędne, kolejne warstwy ubranek.

Tak naprawdę to, jak ubrać 3 miesięczne dziecko latem - nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy po prostu przez cały czas kierować się zasadą, która mówi wyraźnie, że dziecko powinno mieć na sobie maksymalnie jedną warstwę ubrań więcej niż rodzic. W ten sposób unikniemy zarówno przegrzania, jak i przypadkowego przeziębienia maluszka. Nie można zatem ubierać dziecka w grube swetry czy pełne pajacyki i okrywać polarem w lecie - sami dorośli nie wytrzymają takiego gorąca, a pociesze tym bardziej nie będzie w takim stroju komfortowo.

Co bardzo istotne - ubrania, które będziemy zakładać niemowlakowi na letnie spacery, powinny być maksymalnie przewiewne i wykonane z tkanin, które nie wywołują podrażnień. Najlepszym wyborem będzie więc wysokiej jakości bawełna. Kolejną ważną kwestię stanowi także kolor takiego dziecięcego ubranka - najlepiej aby był on jaśniejszy, a więc biały, żółty, jasna zieleń, błękit - te barwy nie przyciągają niepotrzebnie promieni słonecznych, a wręcz je odbijają, dzięki czemu maluszkowi będzie całkowicie komfortowo.

Jakie komplety ubrań będą najlepsze?

Znamy już podstawowe zasady, dlatego warto spojrzeć, jak ubrać 5-miesięczne dziecko latem, aby się w nich zmieścić.

W czasie największych upałów, zazwyczaj wystarczy body z krótkim rękawkiem oraz rampersy. Takie zestawienie gwarantuje maluszkowi swobodę ruchów, nie będzie się on także nadmiernie pocił, a więc będzie mu całkowicie komfortowo. Kiedy wybieramy się na przechadzkę podczas zachodu słońca, a więc późnym popołudniem i wieczorem, należy wybrać coś nieco cieplejszego, ponieważ amplituda temperatur w lecie pomiędzy południem a wieczorem może wynieść nawet 10-15 stopni Celsjusza. Na takie wyjścia doskonale sprawdzi się długi pajacyk i ewentualnie bawełniany kocyk, którym w razie potrzeby okryjemy pociechę.

Jeśli chodzi o to, jak ubrać malca w domu, to tutaj spokojnie można sporo odpuścić, ponieważ wewnątrz zazwyczaj mamy nagrzane do granic możliwości. Sama bluzeczka i majtki zdecydowanie więc wystarczą.

A czego zatem unikać? Wszelkich sweterków, polarów i odzieży wykonanej z grubych materiałów jak np. jeans. Takie ubrania nie dość, że często zawierają dodatki, które mogą podrażniać dziecięcą skórę, to jeszcze kiepsko przepuszczają powietrze i błyskawicznie rozgrzewają organizm maluszka.

Świetnym pomysłem dla dziecka, które nie ma więcej niż 3 miesiące, będzie bawełniana czapeczka na głowę. Pozwoli ona chronić niemowlę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego.

Trzeba jednak pamiętać, że specjaliści poza oczywiście odpowiednim ubraniem dla dziecka, zalecają też dobranie odpowiedniej pory na spacer. W ciągu ciepłych letnich dni najwyższa temperatura panuje zazwyczaj między godzinami 11 a 15. Wtedy też, aby nie narażać tak małego dziecka, najlepiej jest zostać w domu. Najlepszą porą na spacer z niemowlakiem w czasie upałów jest wczesny ranek oraz późne popołudnie/wieczór, kiedy słońce już tak nie grzeje.