Jak ubrać noworodka na spacer?

11-03-2021

Dla świeżo upieczonych rodziców pierwszy spacer to bardzo emocjonujące wydarzenie. Szczególnie zimą. Młode mamy bywają przytłoczone nadmiarem informacji, które niestety często bywają między sobą sprzeczne. Dlatego drogi Rodzicu, weź kilka głębokich oddechów i spokojnie przygotuj się do pierwszego spaceru.

Ogólna zasada mówi, że noworodka ubieramy zawsze o jedną warstwę więcej, niż siebie. Zasada ta będzie dotyczyła jednak tylko jesieni i zimy. Wiosną wystarczy, jeśli przykryjesz dziecko kocykiem, a latem zasada jednej warstwy więcej po prostu nie obowiązuje.

Zimowy spacer

Jak więc ubrać noworodka na spacer w zimie? Kluczowym elementem jest tu kombinezon. Jeśli posiadasz taki, który jest puchowy, gruby i ocieplany polarem od wewnątrz, nie ubieraj dziecka w zbyt wiele warstw. Wystarczy spokojnie body na długi rękaw, bluza lub sweter i kombinezon. Natomiast jeżeli kombinezon nie jest aż tak ciepły, warto dołożyć jeszcze body na krótki rękaw. Pamiętaj, że lepiej jest, jeśli dziecko lekko zmarznie, niż gdy się przegrzeje. Na zimowy spacer, oprócz kombinezonu przyda się jeszcze komin, czapka i rękawiczki oraz ciepłe skarpetki. Tak ubranego bobasa wkładamy do wózka i jesteśmy prawie gotowi. Konieczne jest również posmarowanie buzi maluszka kremem. Wybierając krem na mróz i wiatr, zwróć uwagę na jego skład. Krem nie powinien zawierać wody, ponieważ jej cząsteczki zamarzają na mrozie, tworząc na skórze mikrouszkodzenia. Lepszy będzie krem na bazie olejów. Jeśli jednak masz krem z wodą w składzie, możesz posmarować buzię dziecka około 20 minut przed wyjściem z domu. Woda zdąży wtedy wyparować.

Jesienny spacer

Wiemy już, jak ubrać noworodka na spacer zimą. A jak ubrać malucha na spacer jesienią? Tutaj sprawa wygląda podobnie. Ubieramy dziecko w jedną warstwę więcej niż siebie. Jeżeli jesienią na spacer ubierasz T-shirt, bluzę i przejściową kurtkę, tak samo możesz ubrać swoją pociechę, dokładając do wózka kocyk. Kocyki, kołderki, śpiworki i innego rodzaju okrycia, również traktujemy jak jedną warstwę odzieży. Jesienny kombinezon powinien być cieńszy niż zimowy. Możesz też pominąć komin, a dla ochrony szyi wybrać bawełnianą apaszkę. Czapka również może być lżejsza. Rękawiczki też nie są obowiązkowe, jednak pogoda lubi być kapryśna. Warto więc wziąć do torby dodatkowo parę rękawiczek i zapasowy kocyk. Kiedy zobaczysz, że maluch marznie, możesz go dodatkowo okryć. Jesienią, w związku z tym, że często pada, przyda się też folia przeciwdeszczowa do wózka, którą zawsze warto mieć w koszu na dole wózka.

Wiosenny spacer

Mogłoby się wydawać, że wiosną rodzice już nie zastanawiają się, jak ubrać noworodka na spacer. To nie prawda. Wiosenne wiaterki, chłodne poranki i deszcze stanowią nie lada wyzwanie. Wiosną nie obowiązuje już zasada jednej warstwy więcej, natomiast obowiązuje zasada dodatkowego długiego rękawa i kocyka w torbie. W cieplejsze dni spokojnie wystarczy ubrać maluszkowi body na długi rękaw, cieńszą bluzę i kurtkę oraz kocyk. Przy temperaturach powyżej 10 stopni, możesz również zrezygnować z czapeczki. W chłodniejsze dni wystarczy cienka bawełniana czapka i apaszka. Wychodząc z noworodkiem na spacer, weź ze sobą dodatkowy kocyk, rękawiczki, czapkę, dodatkowy długi rękaw, ewentualnie dodatkową parę skarpetek. W ciepłych miesiącach pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, czy dziecku nie jest za ciepło. Robimy to dotykając dłonią karku maluszka, nigdy na rączkach czy stópkach. Jeżeli czujesz, że jest Ci ciepło i zdejmujesz z siebie jedną warstwę, np. kurtkę, tak samo zdejmij jedną warstwę z malucha, pamiętając o kontrolowaniu ciepłoty ciała. Ubranie noworodka na wiosenny spacer nie jest takie trudne!

Letni spacer

Latem pytanie nie brzmi już, jak ubrać noworodka na spacer, ale raczej, jak nie ubrać za ciepło. Absolutnie, nie ubieraj dziecka w dodatkowe warstwy! W największe upały wystarczy pampers i cienka bawełniana koszulka. Nie zapomnij też o kremie z filtrem. Na bieżąco sprawdzaj na karku dziecka, czy nie jest mu za gorąco, a do wózka zamontuj parasolkę, która stworzy dodatkowy cień.

Ubranka na spacer

Mamy nadzieję, że uspokoiliśmy Cię i podpowiedzieliśmy jak ubrać noworodka na spacer wiosną, latem, jesienią i zimą. W naszym sklepie znajdziesz dla swojego malucha kombinezony, kurtki przejściowe, skarpetki, czapki na zimę oraz cieńsze bawełniane na wiosnę i jesień, szaliki i rękawiczki. Mamy również plecaki Canpol, które pomieszczą zapasowe ubranka na spacer.

Życzymy Ci wielu pięknych chwil spędzonych z maluszkiem!