Pranie ubranek dla noworodka - o czym warto pamiętać?

03-12-2020

Odpowiednia temperatura rozprawi się z bakteriami

Pranie ubranek dla noworodka może nie jest specjalnie skomplikowane, ale za to niezwykle ważne dla higieny, bezpieczeństwa i zdrowia Twojego maluszka. Skóra dziecka jest podatna na występowanie alergii i podrażnień, układ odpornościowy dopiero kształtuje się, więc noworodek znacznie bardziej jest narażony na infekcje bakteryjne.

Rolą prania jest tutaj nie tylko usunięcie plam i zabrudzeń, lecz także rozprawienie się z bakteriami i roztoczami. Musi być przy tym skuteczne (plamy z mleka wcale nie spierają się tak łatwo) oraz najlepiej zachować ciuszki w dobrym stanie. Zacznijmy zatem od tego, w ilu stopniach prać ubrania dla noworodka.

Zgodnie z zaleceniami pediatrów, pierwsze pranie ubranek - świeżo kupionych - powinno odbywać się w temperaturze 90. stopni (chyba że na metce od producenta znajduje się informacja o tym, że taka temperatura powoduje zniszczenie ubranka). A każde kolejne pranie - dla najwyższej higieny - w co najmniej 60. stopniach. Ważne jest przy tym, żeby każdorazowo ustawić program z 2-3 krotnym płukaniem, dzięki czemu detergenty zostaną dokładnie usunięte z powierzchni ciuszków.

Pranie na lewej czy prawej stronie?

Rodzice często posiadają wątpliwości dotyczące odpowiedniego przygotowania ubranek do prania. W pierwszej kolejności należy oczywiście posegregować je podobnie jak w przypadku ubrań dorosłych - oddzielnie kolorowe, białe i czarne. I najważniejsze - ubranka dziecka zawsze pierzemy oddzielnie! Jeśli posiadają odpinane guziki, zamki lub napy, należy je zapiąć. A na jakiej stronie najlepiej prać ubranka noworodka - prawej czy lewej?

Chcąc uniknąć powstania zmechaceń oraz zniszczenia lub sprania napisów i nadruków, lepszym pomysłem jest wywrócenie ich na lewą stronę. W przypadku wyjątkowo silnych zabrudzeń można też wcześniej przeprać plamy ręcznie z użyciem zwykłego, szarego mydła lub namoczyć je przez około godzinę w gorącej wodzie. Zalecane jest też wykonanie tzw. octowej kąpieli, czyli dolanie niewielkiej ilości octu do wody oraz zamoczenie w niej odzieży - usuniesz w ten sposób najbardziej uporczywe plamy.

Kiedy już przygotujesz i posegregujesz ubranka, należy ułożyć je w bębnie pralki i tutaj także ważna uwaga - nie wrzucaj ich i nie upychaj na siłę, lecz delikatnie ułóż, zostawiając przy tym w pralce nieco wolnego miejsca.

Środki piorące dedykowane tylko dzieciom

W jakich środkach prać ubranka niemowlęce? Na pewno nie wolno używać do tego silnych detergentów, których stosujesz do prania ubrań dorosłych. Najbezpieczniej jest kupować specjalnie do tego przeznaczone środki - proszki i płyny do prania dedykowane właśnie niemowlętom, o właściwościach hipoalergicznych. Warto też zwrócić uwagę, żeby na produkcie znalazła się informacja o tym, że może być stosowany już od pierwszych dni życia dziecka.

Dodatkową zaletą będzie atest Instytutu Matki i Dziecka. Zrezygnuj ze środków zmiękczających oraz wszelkich płynów do płukania tkanin. Zawierają one bowiem intensywne związki zapachowe, które mogą podrażniać drogi oddechowe dziecka i zwyczajnie mu przeszkadzać. Ubranka są nieco sztywne i twarde po wypraniu? Powinno pomóc prasowanie z użyciem pary, które dodatkowo zdezynfekuje ciuszki oraz jeszcze bardziej podniesie ich bezpieczeństwo w kontakcie ze skorą dziecka.

Obawiając się szybkiego zniszczenia ciuszków, co jest stosunkowo proste ze względu na wielokrotne pranie oraz kontakt z wysoką temperaturą, najlepiej jest zwrócić uwagę na ich wysoką jakość. Kupując ubranka wykonane z dobrych, naturalnych i trwałych materiałów, masz pewność, że nie spiorą się, nie skurczą ani nie rozciągną w wyniku ich moczenia i prania.

To ważne, szczególnie jeśli chcesz, żeby nie tylko służyły maluchowi, dopóki z nich nie wyrośnie, ale także zostały następnie przechowane dla młodszych dzieci lub sprzedane. Niezwykle atrakcyjne ciuszki dla niemowląt i dzieci w różnym wieku, od najlepszych producentów, znajdziesz w naszym sklepie.