To jak faktycznie jest z tym praniem odzieży niemowlęcej?

01-09-2020

Ile osób tyle opinii. Tak najprościej można określić temat prania ubranek dziecięcych.

Warto zadać sobie pytanie, ile te opinie tak naprawdę mają wspólnego z rzeczywistością, a co jest jedynie naśladownictwem zasłyszanych teorii? Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Na te i wiele innych pytań postaramy się Państwu odpowiedzieć w poniższym wpisie.

 

60 czy 90 stopni?

Biorąc pod uwagę skład materiału, wszelkie ubranka takie jak pajacyki, kaftaniki, body niemowlęce, bluzy, półśpiochy bezuciskowe i inne powinny być prane w temperaturze maksymalnie 60 stopni, natomiast w wyższej temperaturze, tj. ok. 90 stopni, można spokojnie prać pościele, śliniaki i pieluchy tetrowe, oraz ubranka, na których metce taka informacja jest widoczna. Nie ma także konieczności wygotowywania ubranek niemowlęcych. Dla przykładu, polska odzież niemowlęca NiNi oraz ubranka dla dzieci Sofija na swoich produktach wskazują, aby prać je w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni.

 

Jak prawidłowo płukać ubranka?

Aby tkaniny stały się bardziej miękkie i by usunąć pozostałości proszku, należy wypłukać tkaniny nawet dwukrotnie. Dlaczego tak? W trosce o delikatną i wrażliwą skórę naszych maluszków.

Jeżeli nasz maluch nie jest alergikiem, nie ma problemów skórnych, można zaprzestać tej czynności po ukończeniu przez niego 3-4 miesięcy.

 

Dlaczego należy stosować specjalne proszki do prania odzieży niemowlęcej?

Ponieważ są pozbawione silnych alergenów, wybielaczy i innych substancji, które mogą podrażniać bardzo wrażliwą skórę dziecka. Można je również zastąpić specjalnymi płynami, które znacznie szybciej wypłukują się z odzieży niemowlęcej, niż proszek. Warto też zwrócić uwagę, aby rozróżniać detergenty do odzieży białej, np. pajac rozpinany Tutuś oraz odzieży kolorowej, np. najnowsza kolekcja odzieży niemowlęcej NiNi, która występuje w kolorze pięknej butelkowej zieleni lub granatu.

 

A co, jeśli pojawi się plama?

Warto przypomnieć sobie o właściwościach szarego mydła. Jak działa? Wystarczy dość dużą ilość wetrzeć w plamę i po około 15 minutach wrzucić do pralki. Delikatne odplamiacze można używać w przypadku starszych dzieci.

 

Jak suszyć odzież niemowlęcą?

Wyprane ubrania kochają świeże powietrze, nie tylko naszych najmłodszych  Dlatego zaleca się, by suszenie odbywało się na świeżym powietrzu, ewentualnie w przypadku braku takiej możliwości, ubranka suszone w domu powinny być w pobliżu otwartego okna. Unikamy w ten sposób gromadzenia się roztoczy, pleśni i bakterii.

 

Prasować, czy nie prasować? Oto jest pytanie

Nie ma konieczności prasowania wszystkich ubranek niemowlęcych. Skupić powinniśmy się wyłącznie na tych, które będą mieć bezpośredni kontakt ze skórą, będą to między innymi: body niemowlęce, śpiochy, półśpiochy, czapeczki, koszulki. Dlaczego właśnie tak? Ponieważ prasowanie zabija bakterie i inne drobnoustroje, które nagromadziły się na tkaninie w praniu lub podczas suszenia.